Molnet som försvann
Vädet skiftar väldigt snabbt här.. kan ju ha att göra med att det blåser så.. ehh.. Så igår var vi på väg tillbaka till hotellet längst med utsikten (vyn ut mot Calderan och solnedgången) och jag såg hur ett majestätiskt moln klättrade över Thira (största staden på ön, som ligger på en klippa) - och jag blev såklart helt crazy och JAG MÅSTE FOTA! Tog väl på sin höjd 30 sekunder för mig att parkera bilen utanför hotellet och springa över vägen, men det var inte snabbt nog, för molnet var redan borta och kvar var blott ett lätt dis och två asiater, som stod lite episkt på stenmuren och fotograferade.
Men bilder blev det ändå - ett par gyllene sådana och det är nu tredje gången jag försöker att posta det här inlägget. då anslutningen kommer och går lite som den vill... Verkar inte lovande den här gången heller, då Emelie sitter och svär från utesoffan mitt emot mig.. haha.. Men jag ska försöka ändå.
Nu hoppas jag att det här morgonmolnet som slagit sig till ro över vårt hotell tar och pyser iväg lika fort som det igår, för vi har planerat att åka till Perissa Beach och det tänker jag inte ställa in!
Canon EOS 5d mark II + Canon EF 35/2.0 IS USM
Den tredje bilden var ju helt MAGISK!
Så galet vackert!
Åååh, så himla bra vecka ni verkar ha haft! <3 Så himla magiskt ljus på ALLA bilder du har visat typ 😀 Får seriösa GoT-vibbar av bilderna i detta inlägget 😀 😀 😀
Tack tack tack!! Det har verkligen vart helt magiskt ljus! 😀
Fantastiska bilder!
Hej Nevnarien! Jag har ett problem som jag hoppas du ska kunna hjalpa mig med. Jag kopte nyligen en Canon 5d Mark ii. Jag har pluggat foto i 2ar och kan ratt mycket om fotografi. Men idag da jag tankte trana att fota i motljus sa stotte jag pa ett problem. Jag stallde in mitt ISO pa 100, ljusmatning pa: Centerweighted, satte kameran pa AV, dar valde jag en blandar oppning pa 2.8. Men problemet ar att kameran inte staller in en korrekt slutar tid. I dagsljus, iso 100 och en oppning pa 2.8 staller den in en for lang slutar tid ex:1/20..vilket resulterar i att bilderna blir overexponerade. Vad ar det for fel?? Min kamera overexponerar bara bilderna, den anpassar sig inte alls efter min blandaroppning. Har jag glomt nagon installning? eller vet du vad detta kan bero pa?
Saaa tacksam for svar! <3
mvh, Zandra
Har du ställt in Exponeringskompensationen på ty +2 eller ngt? Annars vet jag inte 🙂
Magiska bilder!
Du får mig verkligen att vilja åka iväg utomlands och hitta nya vyer! 🙂
Tyvärr (eller kanska inte?) så finns det ju alldeles för många andra länder med massa magiska landskap! Roadtrip i Skottland är en dröm som ska bli sann! 🙂
Ha en underbar dag!
Åh Skottland vill jag med till!! 😀
åhh älskar den näst sista bilden!! magiskt <333
Fantastiskt stämningsfulla bilder!
Helt underbara bilder! (:
Det ser ju ändå helt magiskt ut!! Blir så himla sugen på att åka ut och resa och fota! 🙂
Gud vilka härliga bilder 🙂 Älskar ljuset!
Var köpte du alvöronen du hade på Hobbitpremiären förresten? Ber om ursäkt om du redan har svarat på det.
Åh älskar dina bilder du har gjort: http://nevnarien.se/category/digital-art-photoshop.html hade du velat göra en sådan till mig? Hade varit så himla snällt, har alltid velat ha en sådan avmålad av mig som profilbild på fb och twitter etc 🙂
Så härliga bilder! Attans att vi inte fik se molnet! Gillar verkligen det gul-guldiga skenet som känns både varmt men ändå svalt, najs!
Dessa asiater som alltid ska fota! ( OBS skämt ). Jag gjorde samma sak igår när jag såg solnedgången. Gasade hem, grabbade tag i kameran och körde ner till vattnet. Blev riktigt pastelliga foton !!
Och dessa jäkla Svenskar haha! xD Fast svenskarna var nog värst på att leta nätverk på vårt hotell.. HELA TIDEN! ;D
Ljuvligt !
Så fina bilder! Vilket ljus!
Otroligt fina bilder! Härligt ljus blev det ju !
vackra bilder!
Fina bilder!
Hej, du är en jätteduktig fotograf så jag tänkte fråga dig en sak. Jo nämligen om du vet ett objektiv som är bra till bröllopsfotografi men även användbart i mer vardagliga situationer?
Kram och Tack på förhand((:
Haha man har nästan glömt hur det var innan internet belägrade Sverige! 😀 Fina bilder och kul att du lyckades till slut!
Asså älskar dina bilder, va duktig du är!!
Gaaah! Bild nr 3!! <3