Krans & krångligt fönsterljus

Så här har det sett ut idag! Fönsterljus är lite komplicerat när man har det väldigt begränsat med godkända bakgrunder.. hade egentligen behövt min blixt - det hade varit det allra bästa - men den ligger såklart hemma, eftersom jag använder den så sällan.
Känner mig lite ringrostig när det kommer till porträtt också. Det märks att det tagits väldigt få de senaste åren. Men det är också något som gör att jag längtar tills det blir varmare och vackrare ute - så att jag kan börja träna igen! (I alla fall så känns det nu som jag kommer vilja det, men när våren väl är här så slutar det väl med att jag inte orkar ta tag i det, i vanlig ordning.. hehe.. sånt där kan och ska jag inte pressa fram).
JAG VILL HA VÅR! Tänk vad fina bilder man skulle kunna ta...
Men ack nej, istället väntar årets tarvligaste månad: Februari. Yay!
HÄR kan du se hur bilden blev!
Åh! Spännande! 🙂
Använder du fortfarande Afterlight något eller är det bara VSCO? 🙂
Jag använder typ bara Afterlight egentligen 🙂
Gleder meg til å se resultatet jeg, tror de kommer til å bli nydelige 😀
Ser fram emot att se slutresultatet!
Fina bilder 🙂
Blir sikkert utrolig fint!
Åh så fint, ser fram emot resultaten!
Fint 🙂
ser verkligen fram emot resultatet 🙂
Vet du vart kanot/keyboarden är köpt och vad det är för märke och så? Kram
Nej men fråga Hanna på hennes blogg 🙂
Härligt ljus även om det var knepiga omständigheter. Roligt med lite stageat i vilket fall.
Fint!
Åhh så fint 🙂 Vill lära mig använda blixt. Känns så uppstyltat på något vis... men men, det är väl en vanesak!
Du borde åka hit förresten! Till Island!! Där är jag just nu. Det är så vackert här, Sagan om Ringen-vackert! <3
Åh jag har så länge velat åka till Island! Det verkar fantastiskt 😀
Ja oj så man längtar efter dagsljus... Det är det värsta med att både fota och blogga på vintern 😉 Ha en fin fortsatt helg!
Ser dock mysigt ut att pyssla och trixa med syster! 🙂
Så fint ^^
Längtar efter att få se resultaten här på din blogg ( var så nyfiken av mig så jag gick in på din systers blogg och kollade resultatet 😀 - riktigt bra resultat och vackert blev de, du är en sådan grym fotograf Elin 🙂 )
Brukar väl vara så när man ska fotografera och verkligen behöver en pryl att det är just den som man inte har med sig utan man har med sig massor av andra saker som inte behövs just vid det tillfället 😀
Man vill ju mer än gärna sitta som modell och bli fotograferad av dig!! Bor ju som sagt i Skövde så det är ju nära och bra 😀
Vill också ha vår så man kan springa ut med kameran i handen och fotografera så man får så fina bilder.
Fast längtar till Februari och det är enbart för jag fyller år i Februari 😀
Jag har en kategori på min blogg som heter guldkorn, och jag ville bara berätta att de blev din blogg denna gång 🙂 hoppas bilderna känns ok?
http://lillahell.blogg.se/2014/january/guldkorn-vid-fotografering.html
Men februari är ju ändå en kort månad 😉
Inte lätt med ljus och bakgrunder nu nej... Men det ser superfint ut, och såg nyss en ny, fin bild på Hannas blogg!
Har inte fotat porträtt på minst ett halvår, måste också komma igång med det igen.
Hojta om sug och inspiration för plåtning med mig dyker upp, eller ett moodboard för det skapas 🙂
Hanna är så fin!
Ska bli kul att få se resultatet sen. 🙂
Blir en i mänghden som också säger att jag ser fram emot att se resultatet 🙂
Försök tänka positivt - februari är ju i alla fall den kortaste utav alla månader 🙂
När vädret och våren är på ingång gör det till en vana att ut och gå 30 min innan frukost och lyssna på klassisk musik och starta dagen med soluppgången. Jag gjorde det förra året hela våren och sommaren och en bra bit på hösten. Det va det bästa (handen på hjärtat) jag har gjort! Det var helt underbart att komma hem och äta en god frukost och sedan iväg på jobb. Luften var klar, ibland kylig men det va såå vackert! Man blir verkligen så pigg och alert efteråt 🙂
Oh ja! Jag går inte på morgonen förens solen är uppe samtidigt 😛 Det är alldeles för kallt och mörkt nu 😛