A dream come true

Det har varit en helt underbar dag. Helt klart en av årets absolut bästa dagar.
Jag sitter nedsjunken i en saccosäck vid brasan, med datorn i knät. Det knäpper i veden när de brinner och hettan är behaglig mot kinden. Hur mysigt som helst och som om det inte vore nog, så doftar det gudomligt från köket. Pappa lagar mat.
Jag tog tåget från ett småsnöigt Jönköping imorse och hamnade i ett norrlandslikt Skara. Det är helt ofattbart hur mycket det har snöat här idag och flingorna singlar fortfarande ned utanför fönstret. Jag och mamma tog en promenad till Ica med våra kameror förrut. Var nog ute i 1,5h och undertiden hann solen gå ner och vi dränktes i mörker. Men det var ett mysigt mörker.
Imorgon är det Tomteparad här i Skara. Jag önskade så att det skulle vara snö då, och tänk, det slog in!
Det trodde jag aldrig.. Vi är ju inte bortskämda med snö annars, om man säger så 🙂
Härlig bild på skorna 🙂
Snygga skor! Vart finns de att köpa? 🙂
mysigt!
Bifogat till kommentaren ovan 🙂
Skorna är från Din Sko tror jag, det är min systers 🙂 Jättegoa är de 🙂
Hoppas skara har bättre plogning än
Götene, mina familjemedlemmar sitter fast! 🙁 men skara har ju inte bränt alla pengar på medeltidens värld 😉 så de har nog
råd med plogning
Haha... Men det var väl sktbra prio! 😉
kom hem från skara nyss, helt sjukt vad mycket snö det var där jämfört med falköping! men så fint det var.
nice picture
Oooh tomteparad, vad mysigt det lät! Önskar vi hade något sånt här, vi har en tomte som hänger vid konsum och det känns ju inte så värst...mysigt..
jag har precis börjat blogga igen på http://www.hhannaaliden.blogg.se det skulle vara kul om du villa kika in!
Åh vad underbart det låter!! Här är det inte en endaste snöflinga! ;(
Så avundsjuk, gud så mysigt!
Trodde aldrig jag skulle säga detta men jag saknar faktiskt Skara lite efter att ha läst om snön som ligger där. Grymt kul att ha pluggat till djursjukskötare i denna underbara lilla stad. Kommer alltid ligga mig varmt om hjärtat! 😀
Jag har de där skorna! Hur bekväma och snygga som helst 😀 ♥
Det blev en riktig vinter i år och för första gången på flera år kan jag känna julkänslor. Snö är ett viktigt inslag 🙂
Åh så himla superdupermysig bild! :]
(Hjälp mig hitta en Systemkamera!)
Gud vilken härlig bild!
Här i skellefteå kom den första snön igår morse och det kom nästan en meter. Jag trodde verkligen inte att det skulle komma snö förän jag upplevde snön på riktigt!
Önskar dig en trevli söndag!Kram Emma
Oj jag trodde verkligen att ni skulle vara långt före oss.. Det kom nog en halvmeter här och det är ruskigt mycket om man jämför med hur det brukar vara.. speciellt på 1dygn! haha ) Ja, ha en go söndag! 🙂 Kram
Det blir verkligen en helt annan känsla när snön finns där också!
Det är precis så det ska vara på vintern. 🙂
Snygg bild! 🙂
Sååå underbar bild! Och så låter ju din dag så bra också. 🙂
Åh så mysigt! Jättefin bild 🙂
Hoppas det blir kul! Du får visa massa bilder sen! 🙂
GUD! Har du tagit alla bilder själv?
Super duper fina, kommentera gärna min blogg too! 😀
Det är så härligt med snö!!
Liiiite avis är man! 😀 Så vacker bild på dina/någons skor!
Jag som är från Gällivare är ju bortskämd med mycket snö. Förväntade mig mest slask när jag flyttade till Skara, men nu är det ju helt underbart här! Jag vill ju bara ut och rulla i snön hela tiden, haha!
Åh men vad kul att du flyttat till Skara från en stad så långt norr över 🙂 Håller med om att det är förvånansvärt och helt underbart där nu... kunde som inte sluta skratta av lycka när jag var och hälsade på... ^^ Men nu börjar det ta sig här i Jönköping också! 🙂
i vilket program redigerar du dina bilder?
Vilket underbart ljus du har i denna bild! Har du gjort något speciellt i efterhand eller är det naturligt?
ååh så fint bilde! 🙂