Post
Jag kanske har glömt att säga att jag jobbar heltid på posten nu?
Har jobbat som en ordinarie anställd (dvs. ca. 07.00-15.30 5 dagar i veckan) sedan 2 juni, så det är ju ett bra tag nu - ett halvår snart!
Söt liten postbil som står i garaget, inte sant? 😉
hahha nej va sööt ((:
Jag vill också ha fast anställning. 🙁
haha ja verkligen sjukt söt bil 😉
pussar!
Haha så söt bil 😀
Vad gullig! 😀 ♥
Nä va cool! 😀 å söt ^^
En sån vill ja ha! 😀
Haha, jaaa, supersöt ju!
Du kanske ser detta som reklam?
Jag ser det som välgörenhet.
Det finns mycket att stödja runt om i världen, jag vill slå ett slag för världens kvinnor.
Det första projektet som startades i Bishozi blev ett getprojekt eftersom det jämfört med andra alternativ verkade enklast och mest ekonomiskt. Kvinnorna är vana vid och kan ta hand om getter, de är inte så dyra att köpa, de kostar lite i drift och de förökar sig bra. Att ha getter är mycket vanligt i Uganda där getkött hör till vardagsmaten.
[ http://bloggingbyguinevere.blogg.se/2008/november/viktigt-ge-bort-en-get.html ]
Gör en insats, köp en get 🙂
ooo... ballare än ballast!
haha, fan vilken cool postbil! 😀
Hahah, vilken snygg! 😉 Den ser ut att gå RIKTIGT fort........ ^^,
Ja, åh, den där bilden såg verkligen söt ut 😀
haha, vad söt 😀
Hur fick du jobbet på posten? 🙂 Tacksam för svar!
hihi vilken gullig! 😀
STINA: Jag började jobba som julkortssorterare 2005. Posten brukar oftast efterfråga skolungdomar som kan ta på sig det jobbet, så det var relativt "lätt" att få.
Sen har det bara spunnit på, så efter två år (två jular) med julkortssortering, så fick jag sommarjobb där. Och efter sommarjobbet fick jag jobb alla mina lov. Och efter dessa lov och ytterligare en sommar så flyttade jag till Jönköping, så då bytte jag bara kontor från Lidköping till Jönköping (eftersom jag jobbat så mycket så fick jag komma in direkt typ). Jag fick behovsanställning (inringning). Och efter det fick jag visstidsanställning (några månader i taget) - det jag har nu.
Så på den vägen är det 🙂
Oh den där kan man ta väldigt fräcka bilder med.. tänkt dig en typ rockbrud vid den där bilen.. oj vilka bilder det skulle kunna bli!:)
e de inte jobbigt att jobba som postman elr kvinna :P? mkt spring i trappor o så
hihi, vad söt!! påminner mig om alla gamla saker som finns nere i bingolotto studions källare!! 😀
Är den den du puttrar runt med? hehehe 😉 Närå
Så sjukt snygg bil, jag vill ha den som privatbil. 😀
Haha, jag tänkte genast på Svensson Svensson 😀
Då får man väl gratulera till heltidsanställningen då! Tänk om man kunde få sluta så tidigt som du gör.. 🙂
är det kul att jobba på posten? funderade på att söka men det blev aldrig av. här i jönköping alltså.
är det kul att jobba på posten? funderade på att söka men det blev aldrig av. här i jönköping alltså.