Gravenimage
Ooooh jag sitter och kollar igenom klippen från Sonata Arctica-konserten.
Fan det är över en månad sen. Vaaaar tar tiden vägen??
Jag ställer den frågan varje dag, men man får då aldrig svar!
Som jag nämnt nån gång, så kan jag bara filma ca 1 minut med digitalkameran åt gången, så jag stod och sparade mig till slutet av Gravenimage för att få det här klippet. Och vad händer? Jo då blir minneskortet fullt istället (efter 4 inspelade 1minutsvideos och typ 2 kort??).
Hade den inte vart Eriks, så hade jag kastat ut den XD
Den klarar ju fan ingenting 😉
Jaja. Filmen räckte för att ge mig gåshud ikväll.
Sonata Arctica, i love you <3
- Ha ha jo de har jag, ingen som jag har nån större kontakt med, men jo. Någon du känner eller?
När ska du börja göra illustrationer igen då? (Så man vet när man ska ha ett fint foto..)
Besviken på dig för du tog bort inläggen utan någon som helst förklaring..
svar: nej, jag har haft för jätte längesen. men raderade det, varför undrar alla det så plötsligt? 😛
Du anonym.. man har väl rätt att ändra sig! Hennes ord och blogg. Sköt du ditt!
Måste bara säga att du nog är den första tjej jag har sett som gillar Sonata Arctica! Jag håller med dig, de är bäst!!!
asså? 😮 det måste jag nog kolla upp.. 😛 heter hon nevnarien där eller?
så sjukt fin blogg och bilder!! 🙂
ANONYM: HAHAHA! Det var det dummaste jag nånsin hört! Varför är du så jäkla angelägen om att veta varför?
Visst skulle jag kunna berätta, men frågar man så fult som du, så tänker jag då fan inte säga ett knyst!
För sånt beteende har jag inte mycket till övers för...
SV: Det är värkligen en mäktig känsla man får när man lyssnar på bandet/artisten man älskar! 😀
Åhh...dit längtar man ju tillbaka en del 😀 <3
Braaaaa svar till anonym elin!
Håller med dig till 100%, och det är din blogg, du som skriver, alltså du som bestämmer över det!
Vilka otroligt fina bilder!
Är det redan över en månad sen?? jag hade gissat på två veckor sen.. antingen så går tiden för fort eller så har vi dålig tidsuppfattning 🙂
Kollade in det nu 😛
Verkar ju helskumt att ange min blogg och ditt namn! Extra klantigt att kalla sig Elin (antar att hon vet att nevnarien betyder elin) och sedan ange min blogg där "hon" skulle heta ngt annat 😛 .. Dagens folk asså.
Braaaa svarat till anonym Elin!
Håller med dig till 100%! Det är din blogg, du som skriver, alltså du som bestämmer över den!
haha tycker du? Så mycket syns jag väl inte..tyvärr betyder ju inte heller "att synas" = "pengar"...kunde ta ut en lön på 2500:- i alla fall den här månaden =)täckte några räkningar iaf =)
haha tycker du? Så mycket syns jag väl inte..tyvärr betyder ju inte heller "att synas" = "pengar"...kunde ta ut en lön på 2500:- i alla fall den här månaden =)täckte några räkningar iaf =)
haha tycker du? Så mycket syns jag väl inte..tyvärr betyder ju inte heller "att synas" = "pengar"...kunde ta ut en lön på 2500:- i alla fall den här månaden =)täckte några räkningar iaf =)
ville bara säga att Sonata rockar fett!... tack för en fin blogg..
DS
fin blogg:)
Puss&Kram josse
fin blogg:)
Puss&Kram josse
Elin ;D längesen ju ! haft en bra dag annars ? 😀
- ja men de stämmer.. har som sagt ingen kontakt men vet ju självklart vem hon är 🙂
då måste du säga till när du är sugen på att göra flera illustrationer igen!
ha en underbar kväll!
- ja men de stämmer.. har som sagt ingen kontakt men vet ju självklart vem hon är 🙂
då måste du säga till när du är sugen på att göra flera illustrationer igen!
ha en underbar kväll!
SV: hmm.. tror jag har några mesher med långt hår till killar. kan kolla upp imorgon vart jag har laddat ner dom ifrån and tell you about it!
kul att du läser min blogg BTW - jag följer ju din 🙂
Glad amatör då, eller vad kallar du de själv? Det var bara min tanke när jag kollade igenom dina bilder.
Nej men jag vet ju inte så jag undrar ju, du ställer ju frågor om kameror etc. Jag har inte tvivlat på något, så om du inte är amatör är du?
Vem som helst kan använda en sådant kamera mer eller mindre, handlar inte om det. Det var mer om att behöver man lägga ut så mycket pengar på en kamera, behöver man vad den har att ge, det var de jag syftade på. Är man inte amatör så är man proffs, proffs lever av det dom gör. Inget fel att kalla sig själv amatör, fatta mig rätt 🙂
verkligen fin blogg:)
Blir det ingen tredje lucka i din julkalender? 🙂
Precis, steg för steg är bra!
Åh, Sonata Arctica!! Skitlänge sen jag lyssnade på dem, nu lyssnar jag på typ.. Britney Spears.Haha. tack för påminnelsen. Hade "glömt" att jag älskar Sonata.
Roligt med mogna människor, anonym.
Du vet antagligen detta redan (du e ju kameraproffs ;)) men jag skriver det ändå:
Jag har för mig att du hade en canon som kompaktkamera. På min canon (ixus 950IS) så kan man spela in längre filmer om man ändrar till en lägre kvalitet. Tycker att det blir bra kvalitet ändå 🙂
Åh, jag älskar Sonata. Ett av mina absoluta favoritband genom tiderna <3
MÄRTIS: Haha ne det var bra att du sa det, för jag brukar inte använda canonns digitalkameror.. eller jag brukar inte använda digitalkameror överhuvudtaget så jag är lite handikappad när det kommer till dem 😉
Fan att jag nte frågade om råd INNAN konserten, då hade jag ju förmodligen kunnat spela in en hel låt ... 😛
Brorsan min älskar Sonata Arctica!
Så dom har man fått lyssna flitigt till 😉
Åh, jag känner igen nostalgivibbarna, jag känner exakt samma sak sedan Maidenkonserten i somras. Kan inte fatta att det mer än 4 månader sedan. Jag vill tillbaka som ini helvete! 🙁 Och jag kände likadant efter konserten 2006.. Hemskt 🙁
Av någon underlig anledning har jag inte lyssnat ett skit på Sonata. Har ingen aning om varför. Ska nog sätta mig ner och lyssna igenom deras diskoografi. Hoppas det blir en positiv upplevelse:D
Oj, har det redan gått en månad sen vi såg Sonata? :O Shit vad tiden går fort! Det känns som förrförra veckan :O
Läst din blogg nu ett tag, den är skitbra och jag har inte stött på många som gillar sonata, älskar dom! var på konserten i sthlm 07.
Imorgon ska jag tatuera in A:et i Sonata Arctica 😛