Projekt?

41

Vi ska starta ett projekt i skolan.
Man fÄr vÀlja preciiiiis vad man vill.
Problematik.

Vad i helsike ska man vÀlja?! :O

Det första som ploppade upp i huvudet var förstÄs att jag ville rita. Men vad?
Vad kan man ha för projekt som innehÄller illustrationer?
Först tĂ€nkte jag att jag skulle göra nĂ„gon form av klĂ€dkollektion… Men sen kom jag att tĂ€nka pĂ„ att det skulle vara mycket roligare om man kunde sy upp klĂ€derna sen – men det blir ju svĂ„rt. SÅ bra Ă€r jag inte 😉

Sen…. En egen tidning? Hm. Bara en portfolio med miljoner bilder? (Inte riktigt vad de vill se kanske….)
Vad faaaan ska jag göra?! :O

41 responses to “Projekt?

  1. Du kan ju göra nĂ„got i stil med den dĂ€r kortleken du gjorde, fast sen trycka upp den.. fast kanske inte just en kortlek eftersom du redan har gjort det. Usch det Ă€r svĂ„rt att komma pĂ„ nĂ„got bara sĂ„hĂ€r. Ska fundera lite och Ă„terkommer om jag kommit fram till nĂ„got vettigt 😛

  2. Projekt “nevnarien.com” (eller .se eller vad du nu föredrar), med onlineporfolio och sĂ„nt. Det kan nog bli riktigt bra med tanke pĂ„ alla dina snygga bilder 🙂

  3. Gör typ en serie eller liknande, dĂ€r bilder Ă€r huvudnummret. Olika utdrag av karraktĂ€rer för en ny serie :p Haha vad dĂ„lig fantasi jag har 😉

  4. Det dĂ€r med klĂ€dkollektion lĂ€t ju kul! Ska fundera om jag kan komma med nĂ„gon idĂ© imorgon för nu ska jag sova 🙂 Kram!

  5. Jag hÄller med Gilraen om att du ska göra en bilderbok (kanske enklare text med) för barn eller en lÀngre serietidning om rockbruttan kanske?? Gillar din blogg by the way!

  6. prata med dom! frÄga om vad dom skulee tycka va passande eftersom det betygsÀtts eller..?

  7. illustrera/mÄla av uteliggare eller nÄgon annan utsatt grupp i samhÀllet. Trycka upp (bli sponsrad av en tryckfirma) bilderna och sÀlja dom till förmÄn av den utsatta gruppen.

    DÄ gör du det du vill och samtidigt ngt för andra. BÄde du och mÄnga fler kommer att uppskatta det!

  8. Hej Elin.

    Jag gillar din blogg och har en liten undran nu…
    Hur gör man nĂ€r man vill ha “fler av sig sjĂ€lv” pĂ„ samma kort? Har försökt googla men det gĂ„r inte bra. Heter det nĂ„got speciellt?

    Man mÄste ju sÄklart ta olika kort pÄ sig sjÀlv, men det Àr att fÄ in dem pÄ samma som jag gÄr bet pÄ.

  9. Du kan ju ta dina bilder och trycka upp dem pĂ„ duk och ha en utstĂ€llning.. dĂ€r folk fĂ„r komma och titta pĂ„ dina verk! 🙂 lycka till

  10. Va kuuul med helt fria hĂ€nder! Du kan göra produktdesign till en fiktiv produkt. SĂ„ kan du typ ha ett koncept med bild, text, layout. Det skulle jag tyckt va kul. 🙂

  11. *
    *
    *
    MARIA: Åh tack! 🙂 Hmm…. svĂ„rt att förklara och jag vet inte om det finns nĂ„gon tutorial till det, mene grejen Ă€r i alla fall att du ska lĂ€gga ihop alla de bilder du tagit (och vill anvĂ€nda) pĂ„ samma bild… sen suddar du och trixar, för att fĂ„ dem att smĂ€lta ihop…. om du fattar hur jag menar ^^
    *
    *
    *

  12. Ja.. det Ă€r ju lite svĂ„rt att uppfinna en ny kanske men man kan ju göra en serie sĂ„ det blir lite olika format, mĂ„tt, stilar osv. Min moster jobbar med förpackningsdesign och butikskoncept, kolla hennes sida http://www.bvd.se/se/index.htm du kanske fĂ„r lite uppslag! Ta en gammal och vĂ€lkĂ€nd produkt och gör en ny design? Typ mjölkpaket eller nĂ„tt 🙂

  13. Jag skulle ha gjort en broschyr om nĂ„got, kanske en broschyr för skolan eller för ett resmĂ„l… Kanske nĂ„got tidningsliknande med lite intervjuer, mycket layout och vackra fĂ€rger och sĂ„nt, eventuellt en hemsida om nĂ„gonting.
    Men du vill ju ha med mycket illustrationer, varför inte göra en utstĂ€llning pĂ„ webben, hyra webbhotell och sĂ„nt, eller Ă€nnu bĂ€ttre – en riktig utstĂ€llning pĂ„ ett galleri, dĂ€r folk fĂ„r komma och kika. Ordna med tryckeri och lokal att vara i? Det mĂ„ste vĂ€l gĂ„ att hyra ett galleri? eller en lokal Ă„tminstone?

    LYCKA TILL! Det lÄter askul!

  14. Starta ett företag? :). Det skulle bli ett riktigt tufft projekt, imo :].

    Btw: Klarade Knights of Cydonia pÄ hard igÄr. Woho!!

  15. det vore ju kul om du kunde ragga upp nÄgot skarp projekt. finns ju en mÀngd företag som Àr i behov av grafiska profiler m.m. nu kanske det inte Àr illustration i första hand men en bra grej att ha i portfolion kanske.

  16. Borde inte du och din kompis AHÅ komma pĂ„ nĂ„got tillsammans? Det skulle nog bli hĂ€ftigt om ni gjorde ett gemensamt projket, i synnerhet dĂ„ ni Ă€r ovanligt vĂ€l timade. Ni tvĂ„.

  17. Varför inte göra som du sĂ€ger? 🙂 En tidnig med illustrerade bilder.. Kanske en mode tidning? Som mode bilderna i vanliga tidningar, fast dom Ă€r illustrerade? Kanske inte lika mycket text, men.. Skulle bli jĂ€tte grymt 🙂 Plus att du dĂ„ kan skapa egna klĂ€der som blir ditt mode. En egen mode tidning, vem har det liksom? 🙂

  18. Eller nu vet jag! Haha, varför inte illustrera din/dina lĂ€rare ? Haha, skulle vĂ€l vara kul… XD

  19. Om du kĂ€nner nĂ„n som gillar att skriva kanske ni kan samarbeta, den personen skriver en story och du illustrerar. Eller sĂ„ kanske du kan skriva sjĂ€lv, inte vet jag. 🙂

  20. KlÀdkollektion lÄter ju skítkul.
    Skulle jag lÀtt gjort om jag kunde rita/illustrera, men sÄ Àr ju inte fallet.

  21. jag tycker verkligen du ska dra nytta av dina fantastiska mÄlarkunskaper!!!
    ditt prpjekt som du tĂ€nkte pĂ„ (det dĂ€r med klĂ€dkollektionen..) de Ă€r exact sĂ„ som mitt Ă„ sofias. 😛 vi mĂ„lar plaggen, Ă„ sen syr dom =)=)

    //Vilken bra blogg du har!! Àlskar den!!
    =)

  22. TĂ€nkte pĂ„ en grej hĂ€r om dagen… Grundskolorna har alldeles för skev anvĂ€ndning av bildtimmarna (och dĂ€rigenom ses bildlĂ€rarns ofta som mindre vĂ€rda i sitt yrke av resten av lĂ€rarkĂ„ren). Jag tycker att de smĂ„ borde lĂ€ra sig anvĂ€nda bild och form för att kunna komplettera och förstĂ€rka muntlig och skriftlig redovisning. Egen talande illustration istĂ€llet för clipart frĂ„n msWord till exempel.

    Gör först en barnvÀnlig manual pÄ basic-grejer (se vad som behövs nedan).

    Gör ett nedslag i en eller flera skolklasser med intreserade lÀrare. LÀr kidsen koppla bild och text. LÀr dem scanna in sina alster och efterbehandla sÄ att de blir snyggt pÄ skÀrm och senare vid utskrift. Och lÀr kidsen illustrera tredimensionellt: kanske en modell över stenÄlerdsbyn (i kartong) till historielektionen.

    Sen nĂ€r du varit ute pĂ„ fĂ€lt utvĂ€rderar du bara arbetet, voila – project done.

  23. Eller… sĂ„ kontaktar du ett företag som inte har rĂ„d att betala för en grafisk profil men Ă€r i stort behov av det (kanske en hjĂ€lporganisation eller annat frivilligbaserat samhĂ€llsnyttigt). Du lgger upp hemsida, gör logga och mallar för trycksaker. Du har gjort en god grning och har nĂ„got creddigt pĂ„ ditt CV 🙂

  24. Gjorde mitt gymnasieprojektarbte, för en vÀldans massa Är sen, om styrketrÀing för tjejer. UpplÀgget sÄg ut ungefÀr sÄ hÀr:

    1) research – jag lĂ€ste pĂ„ om allt möjligt om Ă€mnet
    2) lab – jag testade ut övningar till ett heökroppsprogram, spec anpasat till tjejkroppar
    3) gjorde en enkÀtundersökning om trÀningsvanor kunskap och instÀllnig till styrketrÀning i en klass pÄ omvÄrdnadsprogrammet i gymnasiet
    4a) gjorde en trÀningsguide att dela ut (se nedan)
    4b) hade “kurs” med tjejerna ett antal gĂ„nger pĂ„ deras vanliga idrottstimme
    5) vÀntade ett tag och gjorde om enkÀtundersökningen. Nya, spÀnnande resultat.

    En blick pÄ upplÀgget ovan kanske kan hjÀlpa dig i att skapa en plan för ditt projekt
    oavsett vad det handlar om. I princip Ă€r grunden teori (lĂ€sa pĂ„) – praktik (göra) – utvĂ€rdera

    /L

  25. Tycker idén som Lisa har om företagen och att du skall hjÀlpa dem med grafisk design! Det Àr en jÀttebra idé och företagen Àr verkligen villiga av design! Driver ett UF företag inom detta omrÄde och de flesta av företagen vi jobbar med Àr alla intresserade av ung och frÀsch design.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fÀlt Àr mÀrkta *

Jag godkÀnner integritetspolicyn * for Click to select the duration you give consent until.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cart
  • No products in the cart.