En kamera... en typ av bilder... eller?

Vanliga kommentarer:
Vilken kamera ska jag välja om jag vill ta bra bilder?
Oj vilka fina bilder du har på din blogg, du måste ha en fantastisk kamera...
Jag har en Nikon, men alla med Canon tar mycket bättre bilder, ska jag byta?


Först... jag personligen tycker att det här med Canon och Nikon är ungefär som att jämföra Estrella och OLW. Båda tillverkar chips och alla har vi olika åsikter om vem som gör de godaste.... ;)

Sen...

Samtliga bilder i det här inlägget är tagna med samma kamera.
Skillnaderna är att de två första bilderna är tagna av mig 2006 och de andra två tre år senare. Vill ni ha exempel på riktigt kassa bilder som jag tagit med Canon EOS 400d, så kan ni kolla på dem här.

Och är det någon som undrar hur jag kunde ta bilder med den kameran innan jag köpte den, så beror det på att jag fick låna från skolan.... ;)


Två trista nybörjarbilder.
- Jag kunde ingenting om kameran och bara klickade av med Autoinställningar.
- Jag hade inga spännande objektiv.
- Jag hade ingen känsla för komposition.
- Mina photoshopkunskaper var ungefär på den nivån att jag kunde förvandla cirklar till eldbollar med hjälp av tutorials, rita röd färg på personer och låtsas att det var blod, samt göra huden suddig (a det var meningen att det skulle bli dockhud, men det blev inge snyggt.. haha).



2 lite bättre bilder...
- Jag fotar med manuella inställningar.
- Jag har en kameraväska med objektiv som jag kan byta efter ändamål.
- Jag har fått mer erfarenhet.
- Jag har hittat hjälpmedel som tex. reflexskärm (högra bilden)
- Jag vet hur man använder photoshop på ett bra sätt...


Vad jag försöker visa är att det är samma kamera som tar alla bilder. Eller rättare sagt - det är samma person som har tagit bilderna med samma kamera. Anledningen till att jag tar bra bilder nu, är för att jag har tagit riktigt dåliga bilder i början. Man blir inte bara ploff bra.... och man tar inte bara ploff bra bilder för att man byter sin lilla digitala mot en digital systemkamera - visst det blir bättre kvalite och man jobbar under bättre förutsättningar, men det är inte mer än så :)

Det är inte kameran som tar bilderna. Kameran är ett hjälpmedel. Kameran innehar alla funktioner och sparar bilderna.. kortfattat... hmm... men det finns så himla mycket som gör att bilden blir bra... Som...

- Din kamerakunskap
- Din känsla
- Dina objektiv
- Dina photoshopkunskaper


Fråga dig istället... Vilket objektiv är bra för mitt ändamål? Vad behöver jag för objektiv som kan underlätta de foton jag vill ta? Om du nu ska köpa någonting, så ska det vara objektiv i så fall.
Men först och främst: Ta dig tid och lär dig din kamera.... gå kurser, läs böcker, läs handboken, lär dig av andra... och ta dig tid med din kamera! Känn med den, väx med den, lev med den... så kommer känslan och kunskapen med där av sig självt. Testa dig fram. Man lär sig :)

Go with the flow..... ;)



EDIT: Sedan kan man ta grymma bilder utan systemkamera också. Den här bilden är tagen med hjälp av en vanlig digitalkamera, ett svart rum, en skrivbordslampa och lite photoshopskills. Och den blev väl inte helt fel eller? ;)


64 Kommentarer

Penny ♥

TACK (!!) för att du skriver det !! liite trött på folk som inte fattar att kamera bara är ett "hjälpmedel", som du så fint utröck det, och att det är "fotografen" som ställer in allt,, testar o trollar fram bilden med hjälp av sin trollstav, kameran .. <33 (=

2009-10-24 01:07:58
Blogg/Hemsida: http://pennyz.blogg.se/

ANNA PEDERSEN

Bra inlägg! :D

2009-10-24 01:09:39
Blogg/Hemsida: http://naannah.blogg.se/

nicolina

vilken inställning är det man ska ändra om man vill få stark kontrast mellan bakgrunden och objektet? jag menar som på bilderna från 2009 så är det väldigt suddigt i bakgrunden liksom. Visst det blir suddigt med auto också, men inte sådär mycket. Eller är det något du har gjort i ps efteråt?

2009-10-24 01:25:15
Blogg/Hemsida: http://nicolinae.blogg.se/

Sara

Kalasbra skrivet!

2009-10-24 01:47:40
Blogg/Hemsida: http://santapola.blogg.se/

Hobbyfotograf Erica Pettersson

Jättebra inlägg!
Det är, precis som du skriver, personen bakom kameran som tar bilderna och kameran är bara ett hjälpmedel. Jag tycker det är som att så många människor verkar leta efter genvägar angående allting...

Hoppas du får en bra helg!

2009-10-24 02:01:01
Blogg/Hemsida: http://pitetjej.webblogg.se/

Emma

Tack! Äntligen någon som fattar ;D

2009-10-24 03:12:03
Blogg/Hemsida: http://eehenriksson.blogg.se/

Sara Rodas

Kan inte göra annat än att instämma, övning ger färdighet :)

Det är en del i tjusningen att man utvecklas och lär sig nya saker hela tiden, även om det ibland är frustrerande för en nybörjare som mig ;) ibland önskar jag kunde allt från början HeHe

2009-10-24 07:32:30
Blogg/Hemsida: http://sarisbilder.blogg.se/

Lennart Pettersson

Kom på att jag inte gratulerat till blogg-priset. Så här en vecka efteråt kan du ju suga lite mer på karamellen. Jävligt STORT grattis! Och en kram!

2009-10-24 07:38:29
Blogg/Hemsida: http://absolutlennart.blogspot.com

fanny

hejsan!
jag tycker du har en jätte bra blogg och följer dig på bloglovin;)

kan du följa mig via bloglovin?

kram
/fanny:)<3

2009-10-24 08:08:10
Blogg/Hemsida: http://randiganaglar.blogg.se/

Lina F

Superbra inlägg!
Det är stor skillnad på bilderna som du tog 2006 och 2009 (: Och ändå är det samma kamera :)

2009-10-24 08:18:16
Blogg/Hemsida: http://linafoto.blogg.se/

Sofia

Precis! Det är så irriterande när någon ser en bild och säger 'åh, så fin!', man blir jätteglad och sedan tillägger de 'en så bra kamera du måste ha!'. Då sjunker humöret lite. Kameran är bara ett verktyg, det är faktiskt FOTOGRAFEN som arbetar.

Liksom, om någon har skrivit en fin historia, så frågar inte läsaren vad han har för skrivmaskin. Faktiskt.

Tack för att du tog upp det.

2009-10-24 09:05:57
Blogg/Hemsida: http://www.implodanter.blogspot.com

emelie

bra skrivet! jag är så himla trött på alla som köper systemkameror i tron om att det gör dem till fotografer. och sen när de upptäcker att de inte alls blev bättre skyller på kameran...

2009-10-24 09:22:03
Blogg/Hemsida: http://whirl.se/wp

Sofia Olsson

Hej Elin!

Tack för ett riktigt bra inlägg. Jag är otroligt faccinerad av dina bilder och undrar hur du bär dig åt för att få en specialla känslan och kvaliteten i bilderna du förmedlar.

Jag fotar mycket själv men är väl aldrig riktigt nöjd. Kanske är skillnaden att jag fotar djur och du mer människor. Djur går inte alltid att styra över så som man vill :-)

Jag gillar att du skriver vad för inställningar du har, det ger i alla fall mig mer förståelse om dina bilder och hur du har fått till dem.

MvH Sofia

2009-10-24 09:27:18
Blogg/Hemsida: http://www.boggas.se

MimmiNea

Först vill jag bara säga att du har stor talang!

Sen, jag verkligen HATAR när folk säger:
Åh vilken fin bild, du har en skitbra kamera!

Jag menar, visst det är kameran som tar bilden men man måste ju ändå ha känsla för foto och vara kreativ.
Det är ju inte direkt kameran som går ut och fotar själv...

2009-10-24 09:28:18
Blogg/Hemsida: http://mimminea.blogg.se/

A F F L U E N Z A

Hear hear!

2009-10-24 09:30:56
Blogg/Hemsida: http://affluenza.se

G I L R A E N

Bra skrivet kero! :)

2009-10-24 09:35:45
Blogg/Hemsida: http://gilraen.se/blog

Malin

Hej Elin!
Grattis till priset i efterskott. Fanns ingen annan möjlig vinnare tycker jag! Jag älskar verkligen din blogg, en av mina måsten på dagarna när jag pluggar och tar en paus.

Jag undrade, precis som en av tjejerna här ovan, om "suddet" bakom bilderna. Jag antar att det är fokus? Jag är väldigt mycket nybörjare på PS men försöker lära mig. Jag har ett foto där jag skulle vilja göra bakgrunden suddigare för att få fram min syster mer (hennes bröllopsbild som jag vill rama in och ge henne i present). Kan du inte göra en liten how-to-do för det? eller vet du en sida som visar?

Trevlig helg!

2009-10-24 09:56:43
Elin - "Glasartad"

Toppembra skrivet! Du är nog långt ifrån ensam med att få höra de där frågorna, och jag måste säga att jag personligen tycker att de är sjukt irriterande. Jag är långt ifrån proffs på att fota, men har åtminstone tagit mig en bit på vägen. Det känns verkligen som att folk tror att man bara kan köpa en systemkamera, och vips blir man proffsfotograf. Hoppas din förklaring får dem att tänka efter. ;)

2009-10-24 10:02:15
Blogg/Hemsida: http://glasartad.blogg.se/

Nene

skitbra inlägg! blir lite smått irriterad när folk tror att kameran gör allt jobb... :S Särskilt de som aldrig fotograferat själva tror att det är en bagatell att fota en snygg bild med en bra systemkamera, fast det ligger mycket jobb bakom...
Jag är långt ifrån proffs själv, men jag kan en hel del om kameran och dess inställnigar, och auto är min värsta fiende, typ... haha xD Och jag förstår iaf att det är fotografen, inte kamerna, som gör jobbet :)

2009-10-24 10:38:41
Blogg/Hemsida: http://kerenskij.blogg.se/

Josefine Nyberg photography

Du har verkligen rätt, jag får också den där frågan ibland och brukar svara att det inte finns någon kamera som tar bra bilder, jag förvirrar dom nog ännu mer :P

2009-10-24 10:43:13
Blogg/Hemsida: http://www.metrobloggen.se/fina

Peter

Nu tar jag mig friheten och svarar på en fråga här.

@Nicolina / Malin: Det är en stor bländaröppning (aperture) som gör bakgrunden suddig. Med stor bländare så blir det ett mindre avstånd som är i fokus ("Depth of field"). Bländaren styrs på kameran av ett f/ värde. f/2.8 är stor bländaröppning (litet depth of field) medans f/8 gör att objekt både i för och bakgrunden kommer bli skarpa. Sätt kameran i Aperture priority (Av på Canon) för att styra enbart bländaren.

Varför f/värdet är mindre när bländaren är större är en någorlunda lång historia, och allt du vill veta och lite mer kan du hitta på: http://en.wikipedia.org/wiki/Depthoffield

Det finns garanterat nåt bra photoshopverktyg (blur?) för att få liknande effekt, men det kommer aldrig bli lika bra som om bilden faktiskt är tagen rätt från början.

2009-10-24 10:57:40
Isabell

Tack. Jag kan bli galen av liknande frågor. Att folk tror att talang är något man kan köpa gör mig arg. Nuförtiden känns det inte som att folk fotar för att dm verkligen är intressrade utan för att det är modernt och man kan ju inte vara ute right .. ?!!! Löjligt. Jag har varit foto och bild intresserad sen jaggick i trean och helt ärligt gör det ont att se hur vissa behandlar foto. Det är så mycket mer än en bra kamera.. Skönt att du gör dem här uppfriskande inläggen då och då :) Det ska du ha ett stort tack för :)

2009-10-24 10:57:50
Blogg/Hemsida: http://isabellandersson.wordpress.com/

EMMEE

super duper bra skrivet!

2009-10-24 10:58:49
Blogg/Hemsida: http://emmee.blogg.se/

E M M A

vilket bra inlägg elin, ! ;D
När jag fick min kamera julen 2008 kunde jag heller ingenting, jag tröck bara på knappen och fick en ''fin'' bild. Men sedan några månader efter, så kan jag ta riktigt fina bilder med rätt inställningar också. Man lär sig, jag lärde mig av kurser, och framförallt av andra. ;)

2009-10-24 10:59:16
Blogg/Hemsida: http://sommarfreak.blogg.se/

Mathilda

Övning ger färdighet, helt enkelt.

2009-10-24 11:10:14
Blogg/Hemsida: http://enannandelavstockholm.se

Olivia

Jag håller helt klart med. Men jag har börjat tänka på det där med manuella inställningar... När jag gick gymnasiet hade vi analoga kameror, och då var det helmanuellt som gällde. Så jag är "uppväxt" med det. Och när jag nu köpte min Canon 450 var jag helt inställd på att köra manuellt, det fanns inget annat alternativ för mig. Men efter att haft bråttom en fotovända då jag använde mig av automatiskt (fast jag ställde in bländaren och ison själv) så märkte jag att att det var ytterst få bilder som blev bättre av att jag körde manuellt. Naturligtvist fanns det tillfällen då bilden krävde att jag ställde in allt manuellt, men de flesta bilderna blev överraskande bra med auto och de som inte blev så bra gick att ordna i PS.
Vad tycker du, är det alltid ett big no-no att köra med auto?
Vad finns det för för -och nackdelar med auto vs. manuellt enligt dig? Förutom att man naturligtvist har mer kontroll över bilden om man kör manuellt då, men om det blir i stort sett samma resultat som när man kör auto känns det ju lite onödigt. Det kanske skulle bli en för lång lista, men om man säger såhär, vilken funktion tycker du har störst fördel om man kör manuellt?

Kram, Olivia, som alltid skriver för långa kommentarer...

2009-10-24 11:16:02
Elin [ n e v n a r i e n ]

*
*
*
OLIVIA: Haha långa kommentarer har sin tjusning ;)

Alltså auto funkar ju helt okej.. men jag tycker inte att det är mer än "helt okej". Jag tycker det är svårtatt få till en bra bild med A när man ska fotografera en person lite längre ifrån mot en ljus himmel, så kommer kameran att anpassa sig efter himlen och inte personen... till exempel och då blir personen svart ^^

Sedan strävar kameran alltid efter att allting ska bli grått när man kör med auto - så jag tycker att det känns som att bilden tappar färg.. fast det kanske bara är kontrasten som försvinner.. vet inte riktigt - det blir grådassigt i alla fall ;)

Nu var det jättelänge sedan jag fotade med auto och jag förknippar det lite med min okunnighet, så jag är väl inte riktigt rätt person att uttrycka mig. Jag kan däremot säga att jag gillar manuell för känslan att det är JAG som tagit bilden. Kontrollen. Och för att kameran aldrig automatiserar så att bländaren kommer till sin fördel(vilket jag alltid prioriterar när jag fotar) så det blir till att jag antingen måste köra på AV-inställning eller helmanuell för att jag ska få som jag vill ;)

Nej men lite så. Jag vill ha kontroll. Jag vill veta att bilden kommer bli som jag har ställt in den. Inte lämna allt åt slumpen... en bild kan ju bli helt åthelskotta bara för att ljusmätningen blev fel och kameran tolkade motivet på nåt konstigt sätt :)
*
*
*

2009-10-24 11:35:33
Blogg/Hemsida: http://nevnarien.se/

NERIKSSON

Vackra bilder !

2009-10-24 11:50:42
Blogg/Hemsida: http://neriksson.blogg.se/

Suss

Riktigt bra inlägg, du är en grym fotograf...En bra förebild och inspirationskälla =)

2009-10-24 12:04:27
Blogg/Hemsida: http://sussbloggar.blogg.se/

Klaraaa

Du har så rätt!
Jag fotar med en kompaktkamera. I början så blev bilderna ganska kassa, korniga och fotade mest på auto.
Sen märkte jag inställningar, lärde mig redigera och fotade mer och mer. Nu är jag där jag är idag. och känner att jag vill uppgradera till en "bättre" kamera, system då. Som du sa, man kan ta bra bilder med komapktkameror, alltså det är samma bild som om du tar en med system. bara bättre kvalité och mer valmöjligheter. Plus känns det mer seriöst med systemkamera, man blir uppfattad annorlunda om man går och fotar på stan, än med en kompaktis, lite turist-varning.

2009-10-24 12:39:21
Blogg/Hemsida: http://blix.webblogg.se/

Klara

Ja, men mitt problem är i stora drag att jag är 13, mina föräldrar tror inte jag skulle kunna ta vara på en systemkamera. Och så får jag inget i månadspeng, så spara kan jag inte.
Tack Elin! :D du är grym på att fota du, och att blogga!

2009-10-24 12:46:30
Blogg/Hemsida: http://blix.webblogg.se/

Sofia

Yes! Precis! :D
Sen vill jag bara tillägga att OM man nu har bråttom och inte hinner göra manuella inställningar precis då så är "P" ett mycket bättre val än Auto. "P" är för Canon, jag vet inte vad det kallas på Nikon... Det är vad jag har upplevt i alla fall.

2009-10-24 12:52:52
Blogg/Hemsida: http://sofiafoto.wordpress.com

Klara

Min pappa är fotointresserad. men du vet, oldfashion typ med alaloga. och en digital, men den är 10år gammal. han säger att den duger för att den kostade 60tusen när den kom ut, men dem bilderna är sämre än min kamera, så..
Jag skulle gärna fota analogt, det är en helt annan sak en digitalt, men ändå. Man vet inte om bilden blev bra, och så kostar det mycket mer.
Men eftersom han har Nikon kameror, har han en massa objektiv. Marcro också. mums. Så igentligen behöver jag bara en kamera med ganska simpelt objektiv, och det är ju inte så dyrt. Så jag hoppas att få en Nikon D3000 i julklapp. annars kräver jag hela mitt barnbidrag :)

2009-10-24 12:54:43
Blogg/Hemsida: http://blix.webblogg.se/

Klara

Ja, någon slags transformator? mellanring? njä x)
men ja, och det är väl inte så himla dyrt?

2009-10-24 13:08:01
Blogg/Hemsida: http://blix.webblogg.se/

Liisa

As bra skrivet!
Och du har ju helt rätt också :D

När jag skaffa systemkamera så va det för att jag ville ta sånna där skit bra bilder - eftersom jag trodde det va kameran som gjorde det. Men nu har jag ju märkt att det va inte så, mina första systemkamera-bilder är skit kassa, jämfört med nu. Nu har jag lärt mig att leka lite och prova mig fram, ibland blir resultatet bra och ibland inte. Men jag lär mig ju fortfarande :)

2009-10-24 13:29:37
Blogg/Hemsida: http://theliisa.blogg.se/

E

Det där uppe var det du skrev till mig ! :D

''Först... jag personligen tycker att det här med Canon och Nikon är ungefär som att jämföra Estrella och OLW. Båda tillverkar chips och alla har vi olika åsikter om vem som gör de godaste.... ;)''

2009-10-24 13:38:34
Blogg/Hemsida: http://photobyemma.blogg.se/

Matilda

Fina bilder du har tagit, kram

2009-10-24 13:42:38
Blogg/Hemsida: http://mmtildass.blogg.se/

Victoria

Bra skrivet! :) Att säga att en kamera tar bra bilder är som att säga att en gitarr spelar bra musik! :)

2009-10-24 14:45:21
Blogg/Hemsida: http://stjarnstund.blogg.se/

Jennie

jäklar va bra skrivet! hoppas folk läser det här och fattar! :P

2009-10-24 14:47:02
Blogg/Hemsida: http://hallon8.blogg.se/

C H R I S T I N - Foto. Illustration. Webbdesign

Wow vilket bra inlägg Elin! :D

2009-10-24 15:45:07
Blogg/Hemsida: http://www.christinmartinsson.se

HANNA

TACK, bästa inlägget jag läst på länge i bloggväg.

2009-10-24 15:56:35
Blogg/Hemsida: http://hannastahl.blogg.se/

Carla

Nevnarien(föredrar att kalla dig det istället för Elin ^^), du är en riktig idol för mig, häftig stil, fantastisk fotograf och en riktigt skön personlighet!
Keep up the good work ;)

2009-10-24 16:22:09
Blogg/Hemsida: http://mjjrip.blogg.se/

fannyisaksson

Kan inte göra annat än att hålla med dig! Är tyvärr själv ingen bra fotograf men ibland när jag tar mig dit och verkligen trixar med inställningarna och orkar prova mina 3 olika objektiv så kan jag faktiskt få till det :P hehe <3

2009-10-24 17:24:35
Blogg/Hemsida: http://fannyisaksson.blogspot.com

Ellen

Det är helt sjukt hur man utvecklas! Vissa till det sämre, helt ärligt, vissa till de bättre, som du. :) haha

2009-10-24 17:46:23
Blogg/Hemsida: http://kallamigellen.blogg.se/

Elin - Design&Makeup

Skönt att någon tar upp det. Vissa påstår att de inte har någon respekt alls för de som använder en Nikon D40 (som jag använder). Men bara för att det är en nybörjarkamera så innebär det inte att man inte kan ta fina bilder. Kan man inställningar, ljus och grejer så kan bilden bli hur fin som helst.

2009-10-24 17:46:58
Blogg/Hemsida: http://designandmakeup.se

Jeanette Lindvall

Så sant som det är sagt! :) de första bilderna jag tog med systemkameran kan inte påstå att de var några skönheter, men nu när man lärt sig inställningarna osv är det stor skillnad,sen är komposition o det en stor del av bilden. samma objekt olika kompositioner kan vara två helt olika bilder.. aja

btw när du fotar ute fotar på läget "Av" eller helt manuell?

kram

2009-10-24 18:00:53
Blogg/Hemsida: http://www.sunstreet21.devote.se

Johanna

Jävligt bra inlägg :D folk har glömt bort människorna bakom kamerorna tyvärr :/

2009-10-24 18:13:39
K A T J A | livet och allt därtill.

Finally! En fotograf som äntligen skriver det som många inte hajar! Och som man själv har försökt nöta in i andras skallar i foto- forum osv ;D

Creed till din blogg, btw! I love it.

2009-10-24 18:19:27
Blogg/Hemsida: http://kingandqueen.blogg.se/

C U A D R O - linneas lilla blogg.

Braigt skrivet,
nu kanske många fler fattar att det inte är kameran som gör bilderna utan användaren eller vad man ska säga. För att man har en system betyder inte att man tar bra bilder för då skulle vem som helst kunna göra det som riktigt duktiga fotografer kan.

2009-10-24 19:48:33
Blogg/Hemsida: http://cuadro.blogg.se/

Ida

Riktigt bra blogg, skitsnygga bilder:)

2009-10-25 10:53:21
Blogg/Hemsida: http://iidaaiidaa.devote.se/

- Therese -

Bra skrivet!
Och den sista bilden du länkade till som är tagen med kompaktkamera är sjukt cool! :)

2009-10-25 14:17:28
Blogg/Hemsida: http://terees.blogg.se/

Ina

Riktigt bra inlägg! :)
Och så bra att du tar upp det då din blogg når ut till så många. Du "slätade nog ut" (?) många personers frågetecken förhoppningsvis :)

2009-10-25 17:29:11
Blogg/Hemsida: http://www.schackrutig.se

Danne [www.danieldahl.se] - Fotoblogg

Det här med Canon vs Nikon är ju upp till var och en vad man känner sig mest bekväm med. När man ska köpa kamera kan man, om man frågar snällt, få testa gå ut och ta några bilder. Jag själv bestämde mig för Nikon, eftersom Canon kändes "plastig". Alltså inga stora grejor som avgjorde :)

2009-10-25 19:36:30
Blogg/Hemsida: http://www.danieldahl.se

ullisar

sållar mig till mängden tyckare som säger, väl rutet! erfarenhet och kunskap mäter upp även det sämsta verktyg!

2009-10-25 21:03:35
Blogg/Hemsida: http://ullrika.se

Sofia

Hej. Jag såg på en av bilderna i detta inlägg att kvinnan hade "kattögon" målade. Det är något jag ska försöka mig på för första gången för Halloween på lördag (haha) och undrar om du har lite tips och närbilder på hur det är gjort på dina bilder? :)

2009-10-26 23:38:16
Blogg/Hemsida: http://www.my-daylight.se

Anna

Du är underbar! Jätte bra skrivet. Va jag blev inspererad att ta jätte mycket kort nu. Det jag tycker är jobbigt, att alla har sånna höga krav på en att man skall ta så fina kort bara för att man har en systemkameera.

2009-10-28 08:44:58
Blogg/Hemsida: http://barfotaa0.blogg.se/

Isabella

Hvad er "dockhud" og hvordan laver man det?XD

2009-10-28 19:45:09
Emma Andersson

Vilket underbart och informativt inlägg :) Men jag lyckas naturligtvis ändå leta fram en fråga ^^ Om man verkligen lär sig inställningar och kamerans funktioner, tror du att det blir en jättestor skillnad på bilderna om man köper en bra kamera i systemkameraformat?

2009-10-29 21:58:46
Blogg/Hemsida: http://konsteri.blogg.se/

Martha

Kjempestor forbedring !

2009-10-30 22:39:52
Blogg/Hemsida: http://marthany.blogspot.com

Benedikte Bull

Bra skrevet. Får veldig mange spørsmål om akkurat det selv, men folk klarer visst ikke å fatte at det spiller ingen rolle hvilket kamera du har. Jeg husker mine første bilder, usj :p

2009-11-12 00:54:07
Blogg/Hemsida: http://daimls.blogg.no

Erika

Läs punkterna här ovan, där finns svar på de flesta av era frågor.

2009-11-12 08:26:14
Blogg/Hemsida: http://errikka.blogg.se/

Tack!
Har undrat..."men vilken ska jag välja??? jag vet ju inte"
Kan du rekomendera någon kamera???
Som du tycker är bra alltså!:D:p

2009-12-26 19:40:39
Elin [ n e v n a r i e n ]

*
*
*
ANONYM: Då bläddrade du just förbi inlägget om det, antar att du kollade igenom mina fototips nämligen :P
http://nevnarien.se/2009/november/vilken-kamera-vilket-objektiv.html
*
*
*

2009-12-26 20:37:16
Blogg/Hemsida: http://nevnarien.se/

det är sjukt vad bra blogg du har, älskar också dina bilder föresten vilken linje går du i ?
du är iallafall länkad i min blogg!
kram
tacksam för svar :)

2010-02-03 21:04:10
Blogg/Hemsida: http://sandibels.blogg.se/

Kommentera inlägget här:

Ditt namn:
Kom ihåg mig?

Din mejladress: (Visas bara för mig)

Blogg-/hemsideadress:

Skriv din kommentar här: